Sva radost tvoja neka bude Jahve: on će ispuniti želje tvoga srca!

ZA SRPANJ 2014.

GODINA XI - BROJ 7 (117)

Ja sam kruh živi koji je s neba
sišao (Iv 6,51)

U Ivanovu Evanđelju predstavljen je govor o “kruhu života”, kojeg je Isus održao u sinagogi u Kafarnaumu, u kojem kaže: “Ja sam kruh živi koji je s neba sišao. Tko bude jeo od ovoga kruha, živjet će uvijeke. Kruh koji ću ja dati tijelo je moje – za život svijeta” (Iv 6, 51). Isus ističe da nije došao na ovaj svijet kako bi dao nešto, već zato da dadne samoga sebe, svoj život, kao hranu za one koji vjeruju u njega. To naše zajedništvo s Gospodinom obvezuje nas, njegove učenike, da ga nasljedujemo i od svog života, svojim stavovima, učinimo kruh koji se lomi za druge, kao što je Učitelj razlomio kruh koji je stvarno njegovo tijelo. Što se pak nas tiče, naši velikodušni stavovi prema bližnjemu pokazuju stav lomljenja života za druge.

Svaki put kada sudjelujemo na misi i hranimo se Kristovim tijelom, prisutnost Isusa i Duha Svetoga djeluje u nama, oblikuje naše srce, otkriva nam nutarnje stavove koji se pretaču u ponašanja prema evanđelju. A to su ponajprije poučljivost Božjoj riječi, zatim naše uzajamno bratstvo, hrabrost kršćanskog svjedočenja, maštovitost ljubavi, sposobnost pružiti nadu obeshrabrenima, prihvatiti isključene. Na taj način po euharistiji sve više rastemo u suobličavanju svoga života Kristu. Kristova ljubav, prihvaćena otvorenim srcem, mijenja nas, preobražava, osposobljava nas ljubiti ne prema ljudskoj mjeri, koja je uvijek ograničena, već prema Božjoj mjeri. A koja je to Božja mjera? Bez mjere! Božja mjera

je bez mjere. Sve! Sve! Sve! Ne može se izmjeriti Božju ljubav: ona je bez mjere. I tada postajemo sposobni ljubiti i one koji nas ne ljube: a to nije lako. Ljubiti onoga koji nas ne ljubi… To nije lako! Jer ako znamo da nas neka osoba ne voli, i mi sami smo skloni tome da ni mi ne volimo nju. No, tome ne smije biti tako! Moramo ljubiti i one koji nas ne ljube! Dobrom se opirati zlu, opraštati, dijeliti, prihvaćati. Zahvaljujući Isusu i njegovu Duhu, i naš život postaje “razlomljeni kruh” za našu braću. I živeći tako otkrivamo pravu radost! Radost postajanja darom, da uzvratimo na velikom daru što smo ga mi, bez vlastite zasluge, prvi primili. Lijepo je to: naš život postaje dar! To znači nasljedovati Isusa.

Htio bih napomenuti ove dvije stvari. Prva: mjera Božje ljubavi je ljubiti neizmjerno. Je li to jasno? I, drugo, naš život, s Isusovom ljubavlju, prima euharistiju, postaje dar. Upravo takav je bio Isusov život. Ne zaboravite to dvoje: mjera Božje ljubavi je ljubiti neizmjerno. I nasljedujući Isusa, mi, s euharistijom, činimo od svog života dar.

Isus, Kruh vječnoga života, sišao je s neba i utjelovio se zahvaljujući vjeri Presvete Djevice Marije. Nakon što ga je nosila u svom krilu s neizrecivom ljubavlju, ona ga je vjerno slijedila sve do križa i uskrsnuća. Molimo se Gospi da nam pomogne ponovno otkriti ljepotu euharistije i učiniti od nje središte svoga života, osobito na nedjeljnoj misi i u klanjanju.

Nakane apostolata molitve
              Opća: Da sportovi uvijek budu prigoda ljudskog bratstva i napretka.
              Misijska: Da Duh Sveti podupire djelo laika koji naviještaju evanđelje u
                                                 najsiromašnijim zemljama.
Biskupska: Da u zajednici europskih naroda i institucija čuvamo ljepotu svoje
kršćanske vjere i kulture, zalažući se za vrijednosti koje odražavaju vječno spasenje.

KALENDAR ZA MJESEC SRPANJ 2014.

2. srijeda Klanjanje nakon mise
4. petak Prvi petak – ispovijedi od 17.30 h
5. subota Sv. Ćiril i Metod Pješaćenje za Trošmariju u 16.00 h.
Kreće se od crkve. Sveta misa u Trošmariji u 20.00 h.
Autobus kreće u 18.30 h Plaća se u autobusu.
6. NEDJELJA XIV. Nedjelja Kroz godinu         BDM od Utjehe.
Svete mise u Trošmariji u 9.30 h, 11.00 h
7. ponedjeljak Sv. Misa u 8.00
9. srijeda Klanjanje nakon mise          Bl. Marija od Propetog Isusa Petković
11. petak Sv. Benedikt
13. NEDJELJA XV. Nedjelja kroz godinu – Krštenja na župnoj misi
14. ponedjeljak Sv. Misa u 8.00
16. srijeda Klanjanje nakon mise          Gospa Karmelska
20. NEDJELJA XVI. Nedjelja kroz godinu Sv. Ilija
21. ponedjeljak Sv. Misa u 8.00
22. utorak Sv. Marija Magdalena
23. srijeda Klanjanje nakon mise
25. petak Sveti Jakov, apostol Sv. Misa na sv. Jakovu u 9.00
26. subota Sv. Joakim i Ana Sv. Misa na sv. Jakovu u 9.00Proštenje u Plaškom
27. NEDJELJA XVII. Nedjelja kroz godinu
28. ponedjeljak Sv. Misa u 8.00
30. srijeda Klanjanje nakon mise

SVETE MISE:

U srpnju i kolovozu u župi su nedjeljne svete mise u 7.30, 10.00 i 18.30.

Radnim danom u 18.30h - ponedjeljkom u 8.00h

Nedjeljom: u 7.30, 9.00, 10.30 sati i u 18.30h,