Sva radost tvoja neka bude Jahve: on će ispuniti želje tvoga srca!

BILTEN ŽUPNE ZAJEDNICE SV. KRIŽA - OGULIN ZA SRPANJ 2006.

GODINA III - BROJ 7 (21)

SNAGA ZA PLOVIDBU MOREM ŽIVOTA

--- Posljednji dani lipnja pokazali su nam svu snagu ljetnih vrućina. Možda je pred nama dugo toplo ljeto, a možda se sve još preokrene u česte kiše kao što je to bilo ovoga proljeća. Mijene vremena samo nam pokazuju koliko nas priroda iznenađuje svojom nepredvidljivošću. Čovjek se uvijek iznova mora prilagođavati. Valja mu naučiti nositi se s vremenom. Zar je tako samo s klimom ili pak i sve druge stvari u životu zahtijevaju određenu 'prilagodljivost' – prihvaćanje, pripremljenost. Kako dorasti životu i njegovim mijenama?

--- Proteklu godinu u našoj biskupiji posvetili smo naglašavanju Dana Gospodnjeg kao središnje točke vjerničkog života. Godinu ranije posvetili smo, zajedno s cijelom Crkvom, isticanju euharistije kao izvoru duhovne snage koja proizlazi iz našeg sakramentalnog susreta s Isusom Kristom. Na mnoge načine bilo je rečeno kako se vjernik u svom susretanju s Bogom priprema za život. Božanski dar života stavljen je u krhkost ljudskog postojanja ili slikovito rečeno «u glinene posude». Snaga za plovidbu morem života dolazi od Gospodina. Preslabi smo da se oslonimo samo na svoje snage. S kišama, vjetrovima i vrućinama života možemo se nositi samo snagom Božjeg Duha u nama.

---Bog nam nikada ne krati svojih milosti. Izvori Božjeg Duha nikada ne presuše. Na nama je hoćemo li znati napiti se na izvoru života kojega Bog rasipno dijeli. I u doba ljetnih odmora euharistija Dana Gospodnjeg ponuđena nam je kao nepresušan izvor. Gdje god da se nalazili potražimo u Gospodina nove svježine i polete.

---Posve je krivo pretvoriti ljeto u praznike kada zapustimo našu vezu s Bogom: molitvu i svetu misu. Ako se postavimo tako onda smo naše prijateljstvo s Bogom pretvorili u teret od kojeg se također želimo odmoriti kao od drugih radnih i životnih obveza. To samo znači da još uvijek moramo puno dozrijevati u našoj vjeri, u našem pouzdanju u Gospodina, u našem prijateljevanju s Bogom. Istinski prijatelj uvijek je radost, a nikada obaveza. Učvrstimo stoga naše prijateljstvo s Bogom da bi On doista mogao nas učiniti sposobnima za sve životne mijene. Samo višnji Stvoritelj i Spasitelj može posvetiti i blagosloviti naše postojanje, naš rad i naš odmor. Samo On može od naših «glinenih posuda» učiniti čvrste i sigurne lađe za plovidbu morem života.

SLAVLJE SV. JAKOVA, utorak, 25. srpnja 2005. – u 9 h i 18.30h
MISE NEDJELJOM: 8, 10 i 18.30 sati – HRELJIN u 11.30 sati

KALENDAR ZA MJESEC SRPANJ 2006.

1. Subota - Proštenje u Trošmariji – u 20 sati – autobus kreće u 18.30 sati
2. NEDJELJA - XIII. NEDJELJA KROZ GODINU – ljetni raspored misa