Neka knjiga Zakona bude na ustima tvojim: razmišljaj o njoj danju i noću, kako bi vjerno držao sve što je u njoj napisano: samo ćeš tada biti sretan i uspjet ćeš u pothvatima.

(Jošua 1:8)

BILTEN ŽUPNE ZAJEDNICE SV. KRIŽA - OGULIN ZA SRPANJ 2008.

GODINA V - BROJ 7 (45)

DA LI JE BOG STVORIO ZLO?

Sveučilišni profesor postavio je svojim studentima ovo pitanje: Je li Bog stvorio sve što postoji? Jedan student mu je smjelo odgovorio: Da, Bog je stvorio sve što postoji! Bog je sve stvorio? - upita profesor još jednom.

Da, profesore, odgovori student. Profesor će zatim: Ako je Bog stvorio sve, onda je stvorio i zlo. Budući da zlo postoji, a uzevši u obzir princip da nas određuje ono što radimo, onda je i Bog zao! Student je zašutio, a profesor je pun sebe konstatirao kako je još jednom dokazao da je ono što kršćani vjeruju zapravo mit.

Drugi je student podignuo ruku i pitao profesora smije li ga nešto pitati.
    Naravno. - odgovori profesor.
    Student ustane i reče: Profesore, postoji li hladnoća?

Kakvo je to pitanje? - reče profesor. Naravno da postoji. Zar ti nikad nije bilo hladno? Studenti su se zahihotali na kolegino pitanje. Mladić je odgovorio: Zapravo, profesore, hladnoća ne postoji. Prema zakonima fizike, ono što mi smatramo hladnoćom u stvarnosti je odsustvo topline. Svako tijelo ili objekt u svjetlu fizičke znanosti ima ili prenosi energiju, a toplina je ono što čini da tijelo ima ili prenosi energiju. Apsolutna nula znači potpunu odsutnost topline; sve stvari postanu inertne i nesposobne za reakciju na toj temperaturi. Hladnoća ne postoji.

Mi smo stvorili tu riječ da opišemo kako se osjećamo ako nemamo topline.
Student nastavi s pitanjem: Profesore, postoji li tama?
Profesor odgovori: Naravno da postoji.

Student će na to: Opet ste u krivu, profesore, ni tama ne postoji. Tama je u stvarnosti samo odsustvo svjetla. Svjetlo možemo proučavati, ali tamu ne. Zapravo, možemo se poslužiti Newtonovom prizmom da pretvorimo bijelo svjetlo u mnoge boje i proučavati različite duljine svjetlosnih valova za svaku boju. No tamu ne možemo mjeriti. Najobičnija zraka svjetla može prodrijeti u svijet tame i prosvijetliti ga. Kako možete znati koliko je određeni prostor mračan? Mjerite količinu prisutnog svjetla. Nije li ovo točno? Drugim riječima, tama je pojam koji ljudi koriste da opišu što se događa kada nema svjetla.
Na kraju mladić upita: Profesore, postoji li zlo?

Sad već pomalo nesiguran, profesor odgovori: Naravno, kao što sam već rekao. Vidimo zlo svaki dan. Najčešće u svakodnevnim primjerima čovjekove nečovječnosti prema drugim ljudima... u zločinima i nasilju diljem svijeta. Ove manifestacije nisu ništa drugo nego zlo.
Na to će student: Profesore, zlo ne postoji, ili barem ne postoji po sebi. Zlo je jednostavno odsustvo Boga. Baš kao i tama i hladnoća, to je pojam koji su ljudi stvorili da opišu odsutnost Boga. Bog nije stvorio zlo.

Zlo nije poput vjere i ljubavi koje postoje baš kao što postoje svijetlo i toplina. Zlo je posljedica onoga što se dogodi kada u čovjekovu srcu nestane Boga.

SLAVLJE SV. JAKOVA, petak, 25. srpnja 2008. – u 9 h i 18.30h
MISE NEDJELJOM: 8, 10 i 18.30 sati – HRELJIN u 11.30 sati

KALENDAR ZA MJESEC SRPANJ 2008.

3. četvrtak - Sv. Toma apostol
4. petak - Prvi petak – ispovijed
Duhovni vikend za mlade u Baškim Oštarijama
5. subota –Sv. Ćiril i Metod - Proštenje u Trošmariji, u 20 sati – autobus kreće u 18 sati ispred župnog ureda, hodočasnici pješice u 16 sati
6. NEDJELJA - XIV. kroz godinu
9. srijeda - Bl. Marija od Propetog Petković - Klanjanje nakon mise
13. NEDJELJA - XV. kroz godinu
16. srijeda - Gospa Karmelska - Klanjanje nakon mise
20. NEDJELJA - XVI. kroz godinu – Sv. Ilija prorok
21. ponedjeljak - Susret bogoslova i sjemeništaraca naše biskupije u Ogulinu
25. petak - Sv. Jakov apostol - mise u 9 i 18.30 sati na Sv. Jakovu
26. subota - Sv. Joakim i Ana - misa u 9 sati na Sv. Jakovu
27. NEDJELJA - XVII. kroz godinu

SVETE MISE:

Radnim danom: u 18.30 sati
Nedjeljom: u 8.00, 10.00 i u 18.30 sati
HRELJIN - nedjeljom u 11.30 sati
ČETVRTKOM: Župni ured je otvoren samo četvrtkom poslijepodne od 17 – 18 sati.
PETKOM: Križari u 19 sati