Sva radost tvoja neka bude Jahve: on će ispuniti želje tvoga srca!

BILTEN ŽUPNE ZAJEDNICE SV. KRIŽA - OGULIN ZA SRPANJ 2009.

GODINA VI - BROJ 7 (57)

GOSTOLJUBIVOST

Vrijeme ljeta u nas je bitno obilježeno turističkom sezonom, barem ako slušamo i gledamo naše medije. Kriza o kojoj svi pričaju svela je taj govor na temu o mogućem manjem prilivu turista, gostiju, pa onda i vjerojatno manjoj zaradi. Gosta se uglavnom promatra kao onoga koji dolazi kod nas nešto potrošiti ili kako od njega izvući što više i bolje zaraditi. Sve se rjeđe čuju pojmovi: ljubaznost ili gostoljubivost. Ako se i spomenu onda je to opet u svrhu koristi, ostvarenja što većeg prometa i bolje sezone. To dakako nije osobina niti stav koji bi pripadao evanđelju ili kršćanskim krepostima. Ipak, sve se to nekako uvlači «pod kožu» i ljudi gube one istinske vrijednosti oko kojih se valja potruditi, manje se druže, manje odlaze jedni drugima u svojoj užoj sredini, prijateljima, rodbini.

Pod utjecajem sveopćeg mijenja i onoga o čemu mediji govore nađe se i kršćanska duša. Ljudi smo svoga vremena i ništa što nas okružuje nije bez posljedica. Svaka informacija pomalo nas i formira – postaje formacija. Kršćanski je oduprijeti se negativnom utjecaju i ne zaboraviti vrline – kreposti kojima nas Biblija uči. U Svetom pismu mnogi su primjeri koji veličaju gostoljubivost. Pomoći nevoljnom, primiti putnika namjernika, iskazati mu ljubaznost spada u djela milosrđa po kojima svjedočimo Božju ljubav i zavrjeđujemo od Boga nove milosti. Bog se u dobroti ne da natkriliti. Učinjeno dobro drugome ne može od Boga proći ne zapaženo.

Nije naš narod zaboravio gostoljubivost, o tome svjedoče mnogi gosti koji su boravili u našoj Domovini, ali je opasnost da gostoljubivost postane oruđe koristi, ako ljubaznost postane «proizvod» koji se prodaje. U tom slučaju ostaje samo ostvarena dobit, ali ne i zasluge kod Boga koje će nam Gospodin uzvratiti. Pojam gostoljubivost već u sebi sadrži ljubaznost prema onome koji nam je došao jer mu boravak želimo učiniti ljepšim. Želimo da ponese lijepe uspomene, želimo da ostvarenim posjetom njegov život bude bogatiji za jedno novo prijateljstvo. To je istinsko obogaćenje koje i nas usrećuje i čini život lijepim.

> SLAVLJE SV. JAKOVA, subota, 25. srpnja 2008. – u 10 h i 18.30

> MISE NEDJELJOM: 8, 10 i 18.30 sati – HRELJIN u 11.30 sati

Proslava Sv. Jakova

Ove godine posebno svečano proslavit ćemo blagdan Sv. Jakova. Dan prije, 24. srpnja u goste nam dolaze vjernici iz Prnjavora, banjalučka biskupija, koji su bili naši domaćini u svibnju, kada su u svojim obiteljima ugostili pedesetak mladih iz Ogulina. Naši mladi bili su oduševljeni gostoljubivošću koja ima je iskazana. Prilika je da i mi pokažemo našu gostoljubivost i ljepote našega kraja. Pozivam stoga obitelji koje mogu primiti na noćenje naše prijatelje i braću u vjeri da se prijave u župni ured do 15. srpnja.

KALENDAR ZA MJESEC SRPANJ 2009.

3. petak - Prvi petak – ispovijed od 17.30 sati
            - Sv. Toma apostol
4. subota - Proštenje u Trošmariji, u 20 sati – autobus kreće u 18.30 sati ispred župnog ureda, hodočasnici pješice u 16 sati
5. NEDJELJA - 14. KROZ GODINU – Sv. Ćiril i Metod