Učit ću te, put ti kazat' kojim ti je ići, savjetovat ću te, oko će moje bdjeti nad tobom.

ZA KOLOVOZ 2011.

GODINA VIII - BROJ 8 (82)

GOSPIN MJESEC - OBNOVA POSVETE I ZAHVALNOSTI

Pred točno 20 godina, za vrijeme župnika dr. Đure Puškarića, obnovljen je kip Blažene Djevice Marije u Lomostu. Ogulinci su se tada utekli Gospinu zagovoru da ih čuva od ratnih razaranja i pogibelji. Ove godine želimo obilježiti tu obljetnicu i obnoviti posvetu Blaženoj Djevici Mariji. Učinit ćemo to na blagdan sv. Roka, na početku procesije koja kreće od kipa Majke Božje u Lomostu, prema crkvi Sv. Roka, gdje će svetu misu predvoditi vlč. Josip Periš, svećenik iz Splita.

Posveta Majci Božjoj:
O Marijo, Majko Božja,
Ti koja znaš za jade i nevolje ovoga svijeta,
bdij bez prestanka nad nama, nad našim gradom Ogulinom
i nad cijelom crkvom svoga Sina
i budi nam uvijek našom Gospom od brze pomoći.
Pohiti da nam pomogneš u svim našim potrebama,
budi nam utočište za ovoga prolaznog života
i isprosi nam život vječni,
po zaslugama Isusa, Svoga Sina Gospodina
i Otkupitelja našeg. Amen.

Već na početku mjeseca, slavimo Gospu Snježnu, 5. kolovoza, kada je i Dan domovinske zahvalnosti. Prilika je to da zahvalimo Bogu i zagovoru nebeske Majke za dar Domovine i za sve nevolje kroz koje smo prošli, prevladali ih i ustrajali. U svim novim poteškoćama neka nas krijepi prijeđeni put, snaga Božje prisutnosti i milosti koju smo toliko puta osjetili u bezizlaznim situacijama. Nije li upravo to izvor nove nade da smo bezbroj puta osjetili Božju ruku pomoćnicu. Zašto onda sumnjati, zašto se prepuštati beznađu? Obnovimo svoju posvetu, ustrajmo u zahvaljivanju i milosti Božje neće uzmanjkati, kao što stoji u Psalmu 56, 12-14: “U Gospodina se uzdam i neću se bojati: što mi može učiniti čovjek? Vežu me zavjeti koje učinih tebi, o Bože: prinijet ću ti žrtve zahvalne jer si mi dušu od smrti spasio. Ti si očuvao noge moje od pada, da pred Bogom hodim u svjetlosti živih “.

Dan uoči blagdana Uznesenja Marijina, u nedjelju 14. kolovoza, u našoj župi neće biti večernje mise, nego ćemo u 17 sati hodočastiti u Oštarije, Gospi od Čudesa. Želimo Mariju hodom častiti, prinijeti tu malu žrtvu u znak pokore i zahvalnosti. Svako hodočašće je neka vrsta vježbanja života: hodati uz drugoga, zajedno moliti i pjevati, ići istome cilju, ujediniti svoje nakane. Jednom riječju: hodom častiti da bi se moglo kroz život časnije hoditi.

> SLAVLJE VELIKE GOSPE u Ogulinu:
nedjelja, 14. kolovoza – hodočašće Gospi od Čudesa u Oštarijama – u 17 satiponedjeljak, 15. kolovoza – u župnoj crkvi mise u 9 h i 18.30h
>
Sv. ROK, 16. kolovoza – sv. misa u 10h – u crkvi Sv. Roka - procesija s misom u 18h - predvodi vlč. Josip Periš, Split

KALENDAR ZA MJESEC kOLOVOZ 2011.

5. petak - DAN DOMOVINSKE ZAHVALNOSTI – GOSPA SNJEŽNA Prvi petak, ispovijed od 17.30 sati
6. subota - PREOBRAŽENJE GOSPODINOVO
7. NEDJELJA - 19. kroz godinu
10. srijeda - Sv. Lovro - Klanjanje nakon mise