Ja sam svjetlo svijeta. Tko mene slijedi, sigurno neće ići po tami, nego će imati svjetlo koje vodi u život

(Iv 8,12)

IZ POVIJESTI ŽUPE SV. KRIŽA U OGULINU - Crkva sv. Jakova
Crkva sv. Jakova

Iz Modruškog urbara saznajemo o crkvenom stanju ogulinskog kraja. Urbar spominje crkvu sv. Jakova u Jablanovu (današnji sv. Jakov). Ta crkva po svojem nastanku smješta se još u 12. st. po svojim elementima gradnje (zvonik). Nailazimo i na podatak da se u naselju Prapruću (najstarije ogulinsko naselje) nalazi dvadeset dana crkvenog zemljišta, a ondje se nalazi i pop Grgur koji uživa zemlju od pet dana oranja; najvjerojatnije je on bio župnik sv. Jakova. Spominju se različita naselja koja postoje i danas (Prapruće, Salopeki) a bila su dio ogulinske župe.

Od ostalih mjesta Urbar spominje crkvu sv. Martina u Suglicama (danas ili sv. Petar ili Trošmarija ili Popovo selo – ne zna se pouzdano), crkvu sv. Marije u Oštarijama, crkvu sv. Jurja u Zagorju i u Vitunju.

POVIJEST